PKKU tasolle 3 SPL:n seurojen Laatujärjestelmässä

PKKU tasolle 3 SPL:n seurojen Laatujärjestelmässä

12.10.2021

Seurojen laatujärjestelmällä kehitetään kokonaisvaltaisesti seurojen toimintaa ja se on ensisijaisesti seuran kehittämisen väline. Kokonaisvaltaisen kehittämisen tavoitteena on tukea seuroja tulokselliseen, pitkäjänteiseen ja suunnitelmalliseen toimintaan.

Laatujärjestelmä tukee seuran kehittämistä kolmella osa-alueella; urheilutoiminnassa, johtamisessa ja viestintä/markkinoinnissa viidellä eri tasolla. Tasojen kriteerien vaativuus kasvaa alkaen tasolta 1 ja päättyen tasolle 5.

Laatujärjestelmässä on mukana n 200 jalkapalloseuraa. Tasolla 5 on seitsemän seuraa, tasolla 4 on kahdeksan seuraa ja tasolla kolme on 22 seuraa.

PKKU on saavuttanut Suomen Palloliiton Laatujärjestelmän tason 3 syyskuussa 2021.

https://www.palloliitto.fi/palvelut/seuran-ja-seuratoimijoiden-osaamisen-kehittaminen/seurojen-laatujarjestelma-ja

Dataline Sport | Molentum Oy